DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

HASIČI IVANOVICE NA HANÉ

Historie SDH

Historie

Jako třetí v pořadí na okrese byl založen roku 1878 český hasičský spolek v Ivanovicích na Hané. O tuto realizaci se zasadili dva ivanovičtí občané, Jan Šmíd-továrník a Ondřej Mík- hostinský za podpory několika přátel. Dne 14.července 1878 se konala ustavující valná hromada, na níž obecní radu zastupoval V.Krolop, představený obce. Získáno 44 činných členů a 98 přispívajících. Zvolen třináctičlený výbor, v jehož čele stanuli Jan Šmíd jako velitel, O. Mík jako náměstek. Jednatelem byl zvolen Josef Štolfa, obecní tajemník, jehož po půl roce vystřídal Josef Mňuk, učitel. Prvním zbrojířem byl Karel Lux, barvíř. Z činných členů ustanovena dvě družstva lezců a stříkačníků. Do vínku dostal nový sbor zastaralé obecní zařízení k hašení ohně, takže první myšlenkou bylo pořízení stříkačky a řádné požární výzbroje.

Získávány příspěvky. Přispívající členové darovali částku 34 zlatých a 30 krejcarů, ivanovští občané 35 zlatých a 50 krejcarů, vrchnost ivanovická 100 zl., vyškovský cukrovar 100 zl., Vzájemná pojišťovna v Brně 50 zl., Moravskoslezská severní dráha 30 zl., a jiní dárcové 23 zl., 20 kr. Základní kapitál činil 373 zlatých, které umoľnili ihned objednat nejnutnější výzbroj ( přilby, pásky, háky,sekyry, provazy atd.) za celkovou částku 300 zlatých. Výzbroj dodána ještě v roce 1978 a vydána činným členům do domácího opatrování. Objednána nová stříkačka, dvouproudová čtyřkolová od fy Čermák v Teplicích. Na její úhradu přislíbila pomoc i obec, která se zavázala k pravidelné roční podpoře. Členové výboru navštívili i okolní obce, na úhradu věnovány výnosy divadel. Stříkačka a potřebné hadice stály 800 zlatých, 100 zl., dala obec, spolek si musel půjčit 700 zl., které těžce splácel v dalších letech z přízpěvků obce, z výnosů divadela hasičských plesů i jiných podniků. Nová stříkačka umístěn a v kůlně vedle radnice. V roce 1880 věnovala banka Slávia spolku jednoproudovou stříkačku fy Smékal v Čechách u Prostějova.

Činnost spolku se zdrárně rozvíjela. Občané si uvědomovali, jakým význam pro bezpečnost majetku a ochranu života má obětavá práce jeho členů. Ještě toho roku ukázal sobor svou pohotovost při svou velkých požárech dne 26. září ve Švábenicích a 27. září v Medlovicích, při němž shořelo 20 domů, člen sboru J. V. Pokorný zachránil ženu před uhořením. Za tento čin byl vyznamenán císařem Františkem Josefem stříbrným záslužným křížem. V roce 1881 založil sbor „ Podpůrný fond pro potřebné členy“ z přízpěvků činných čelnů. Z fondu byly po řadu let vypláceny podpory přestárlým či nemocným činným členům a podpory vdovám při úmrtí člena.